Дистанційний курс

 На даній сторінці буду викладувати свої думки щодо майбутніх дистанційних курсів.
Я планую започаткувати два курси: "Промислові мережі та інтеграційні технології" та "Розробка людино-машинних інтерфейсів на базі засобів SCADA/HMI".
Новини буду викладувати на
сторінка сайту
 
продовжив в блозі http://pupena-san.blogspot.com/

Пром мережі + ПЛК + SCADA/HMI

Отправлено 10 июн. 2015 г., 12:58 пользователем Александр Пупена

Так склалося, що почав з дисципліни промислові інформаційні мережі, який читається для електриків. Там і ПЛК і SCADA/HMI і пром. мережі – все в одному флаконі. http://cde.nuft.edu.ua/course/view.php?id=29

Для ПЛК середовище вибирав з двох: SoMachine Basic та CoDeSys. Вимоги були такі – імітатор з можливістю підключення зовнішніх засобів по Modbus TCP/IP, безкоштовність, максимальна простота і поменше неМЕКовського. CoDeSys звичайно самий МЕКовський. Але чомусь на сайті для скачування потрібне реєстрація. Та і монструозний він. Все інше не перевіряв. Вирішив для даного курсу зупинитися на SoMachine Basic. Хотілося б щоб там ще підтримка мереж Modbus RTU на рівні симулятора була, але це вже утопія. Середовище просте, так що те, що треба.

Щодо СКАДА – поки що схиляюся до Movicon X. Хоча пробував я його юзати років зо 7 тому. Однозначно ВЕБ буде на ньому, вже йде підписування документів. Якщо не сильно складний буде, введемо і в дану дисципліну. У будь якому випадку до навчального процесу прикріпимо.

Щодо мереж все в силі. Єдине, що Modbus Server на який я розраховував (скрипти в середині і купа девайсів), дуже часто  видає типу тріал версія. Мабуть прийдеться писати свій.     

SCADA/HMI 14.05.15

Отправлено 13 мая 2015 г., 23:36 пользователем Александр Пупена   [ обновлено 13 мая 2015 г., 23:36 ]


Курс "Розробка людино-машинних інтерфейсів на базі засобів SCADA/HMI" хоч і менше за об’ємом ніж "Пром мережі", однак зараз для нього практично нічого немає. Тому, очевидно я піду ітераційним способом.

На першому макрокроці зроблю лайт курс для технологів. Тут потрібна онлайн версія працюючої SCADA/HMI, тобто з доступом під WEB, щоб можна було показувати на існуючому інтерфейсі як усе працює. Отже, треба буде:

1) вибрати SCADA-програму з нормальним функціоналом для розверчення її на якомусь сервері (думаю НУХТовському але може будуть ще варіанти) з ВЕБ-доступом
2) написати демку спеціально під «гратися і подивитися усі можливості», щоб у кожного клієнта були свої локальні змінні
3) розвернути це все діло під різними соусами (для демонстрації нашої крутості, популяризації ВУЗа, популяризації спеціальності в все таке), в тому числі для тренування роботи з ЛМІ
4) зробити комплекс лекцій та лабораторок по роботі з типовими елементами SCADA/HMI

Благо, що книга з розділом для рівня технолога вже є. 

На другому макрокроці треба буде вже готувати лабораторки для автоматників. Поки-що програма SCADA/HMI не вибрана. Курс буде включати:
- матеріали з першого макрокроку (перший модуль), тобто з точки зору функціоналу,
- а потім другу частину з точки зору розробника
Тут теж прийдеться використовувати віртуальні машини і підготовлені віртуальні контролери. У цьому окрім зрозумілих переваг та необхідностей віртуалізації є ще одна велика перевага: використання одночасно декількох віртуальних ПЛК на різних мережах – Modbus RTU та Modbus TCP. 

Віртуалізація форева! Зараз практично немає ніяких перепон для створення віртуальних лабораторних робіт.   

Пром мережі 14.05.15

Отправлено 13 мая 2015 г., 23:14 пользователем Александр Пупена   [ обновлено 13 мая 2015 г., 23:15 ]

Плани на майбутній дистанційний курс «Промислові мережі та інтеграційні технології» потроху кристалізуються.

З лекційною частиною все зрозуміло: якщо не буде кардинальних негативних змін в країні (чого усім бажаю), відкритий лекційний курс дійде до кінця року до свого завершення і стане в основу дистанційного.

Лабораторна частина все більше стає реальною. Планую, що вона буде включати такі роботи:

1)      підготовочна нульова робота (підготовка «робочого місця» - налаштування віртуальної машини і таке інше)

2)      робота з комунікаційними портами ПК (тема асинхронні послідовні інтерфейси, ЛР1 існуючого курсу)

3)      Modbus RTU – формування запитів (ЛР2 існуючого курсу)

4)      Modbus TCP – формування запитів (поки що в стаціонару немає)       

5)      Modbus RTU та TCP – робота зі SCADA (ЛР3 частина 1 існуючого курсу)

6)      робота з комунікаційними функціями (поки під питанням, але думаю що це реально)

7)      Ethernet TCP/IP (можливо декілька лабораторок)

8)      OPC

9)      SQL/ODBC/OLEDB(ADO)

 

Лабораторні планується зробити все на базі віртуальної (-них) машини Virtual Box. Весь софт повинен бути «білим».

Для роботи з СОМ-портами буде використовуватися софт com0com, а також якась утиліта (або набір утиліт). Для Модбас теж буде набір утиліт. При цьому планую погратися з макросами написання імітатору процесу керування на ПЛК (також стане в основу лабораторок SCADA/HMI). Зі SCADA поки не визначився, але хотілося б, щоб був Візуал Інтелект від Мікрол. Поки «інтуїтивність» інтерфейсу мене не пустила швиденько розібратися з наскоку, але як мін міму розберусь з цим.

Поки картина така.   

1-3 of 3